تغییر یک پروسه است، نه یک رویداد

۱۳ مرداد ۱۳۹۳

۷ ماه پیش بود که در این نوشته در مورد طراحی دوباره قالب وبلاگ گنجشک نوشتم، تو این چند ماه به مرور قسمت هایی بهش اضافه کردم و مشکلاتش رو رفع کردم و امروز فرصتی شد که درمورد قالب وبلاگ و چیزهای مربوط به اون بنویسم.

تغییر

تغییر گاهی وقتا واقعا نیازه؛ علاوه بر این، رشد تکنولوژی های وب تو این چند وقت خیلی زیاد بوده و برای هماهنگ بودن با اونا نیاز به یک تغییر اساسی حس می‌شد.

تغییر روحیات و سبک من در طراحی هم باعث شد که کمتر با قالب قبلی ارتباط برقرار کنم و به فکر تغییرش باشم.

حاصل این تغییر چیزی شد که الآن می‌بینید.

 

روند طراحی

مثل همیشه روی کاغذ طرح اولیه رو کشیدم و در فتوشاپ دیزاین کردم، چیزی که در عکس زیر می‌بینید اولین طرح PSD قالب بود.

psd new gonjeshk

طرح رو برای علیرضا و چند نفر دیگه از همکاران و دوستان فرستادم و نظرشون رو پرسیدم و تصمیم گرفتم در طیف رنگ و یه سری از جزییات تجدید نظر کنم.

بعد از اون هم شروع به کد کردن طرح کردم و باقی چیزای ها حوصله سر بر :D

 

خصوصیات طرح

اول اینکه طرح وبلاگ مبتنی بر محتوی است، سعی کردم بر خلاف طرح قبلی بیشتر تمرکز رو روی محتوی بزارم و چیزهای اضافی مثل ساید بار و ویجت ها رو حذف کنم.

برای واکنشگرا شدن طرح خیلی انرژی گذاشتم تا در هر گجتی و با هر عرض مانیتوری محتوی سایت قابل خوندن باشه، برای تست واکنشگرایی میتونین پنجره مرورگر رو تغییر عرض بدین و متوجه تغییرات محتوی صفحه با توجه به عرض پنجره بشین.

در مورد سبک طراحی سعی کردم از مد زدگی ترند های جدید طراحی دوری کنم و از چیزایی که واقعا به درد طرح میخوره استفاده کنم.

برای پر کردن فضای خالی سایدبار در صفحات سینگل به مشکل برخورده بودم که با کمک کمی جاوااسکریپ و ایده ای که در سایت ۹gag و حتی فیسبوک استفاده شده، تونستم حلش کنم. با یه مقدار کمک از سایت youmightnotneedjquery.com   هم تونستم وابستگی خودم رو به جی‌کوئری کمتر کنم و برای تایتل و متا در سایدبار صفحات سینگل و پروگرس اسکرول بالای صفحه، کد JS خالص بنویسم.

همین استفاده نکردن بیجا از JQuery و آیکون ها و … باعث شد حجم صفحات کمتر بشه و سرعت لودشون بالاتر بره که راضی کننده است.

در فوتر سایت علاوه بر دسته های موضوعات سایت و خوشمزه های وب که همیشه بودند، پلی لیست آهنگ هایی که گوش میدم رو هم اضافه کردن تا اون حس اشتراک چیزهایی که میشنوم با دیگران رو ارضا کنم.

تا همین چند وقت پیش اینکار رو به صورت دستی انجام میدادم، که اصلا خوشایند نبود تا اینکه با استفاده از سرویس ifttt و کانال SoundCloud   و اتصال اون به سرویس diigo اطلاعات آهنگ هایی که میخوام رو اتوماتیک از ساوند کلود دریافت کردم و اون رو در فوتر نمایش دادم.

 

به احتمال زیاد سایت شخصی خودم رو هم با همین سبک ReDesign کنم تا با هم همانگی داشته باشن.

در کل از ظاهر ساده این طرح خیلی راضی هستم، ای کاش همه تغییرها راضی کننده باشن.

 

فعلن


برای بحث در مورد این نوشته به صفحه فیسبوک آن مراجعه کنید.